Polecane miejsca

Opisy miejsc na Sanie rozpoczniemy od górnej cześć odcinka specjalnego. Rozpocząć łowienie można 50m poniżej upustu wody z elektrowni w Zwierzyniu 0. Przy niskim poziomie wody jest to dobre miejsce do suchej muchy. Odcinek ten kończy się na wlewie do płani pod skałą. Dominującym gatunkiem jest lipień i najlepiej go łowić gdy woda jest niska i czysta. Podczas gdy na powyższym odcinku wpadający potok Olszanka dość mocno brudzi wodę, zrzut z elektrowni daje nam możliwość wędkowania na czystej wodzie. Dno jest zróżnicowane, na części jest kamieniste, a część to rafy zwłaszcza w dolnej części. Dość mocno zarośnięte podwodną roślinnością. Odcinek tan kończy dość szybkim wlewem w płań tak zwaną „pod skałą” na mapce oznaczony numerem 1 .

 

Skała w Zwierzyniu to bardzo dobre miejsce na duże okazy. Woda głęboka przy niskim stanie wolno płynąca, ale przy wodzie podwyższonej odradzam wędkowanie i lepiej wybrać inne miejsce. Ryby jakie możemy tu złowić to lipienie, pstrągi, okonie, szczupaki i duże głowacice. Polecam łowić strimerem lub nimfami z długiej linki. Końcówka płani to szeroki odcinek rzeki i stopniowo się wypłycający. Kończy się na początku pierwszej wyspy. Głęboki odcinek daje większe prawdopodobieństwo spotkania z dużym potokowcem a  zaś dolny odcinek obfituje w duże lipienie. Lipienie występują na całej szerokości końcowej części tego odcinka i przy niskim poziomie wody bardzo dobrze się je łowi suchą muchą.

DSC_0134Kolejny odcinek jest bardzo popularny, można na nim wędkować podczas dużej wody jak i niskiej. Potocznie wśród wędkarzy nazywany jest „pierwsza wyspa„. Dojechać do samej wody możemy utwardzoną drogą, gdzie znajduje się słynna wiata Vision.  Prawa odnoga to czyste kamieniste dno z głębokim wlewem na samym początku. W większości występują tu dorodne lipienie, ale sporadycznie można też trafić na ładne pstrągi. Lewa odnoga to więcej podwodnej roślinności i duże kamienie. Dominującym gatunkiem jest tu pstrąg, ale rewelacyjnych okazów tu nie złowimy. Koniec wyspy gdzie łączą się odnogi jest również miejscem, któremu trzeba poświęcić chwilę uwagi. Przy łączeniu się nurtów jest głębszy dołek w którym można liczyć na ładnego pstrąga bądź lipienia.

 

Teraz przechodzimy do odcinka oznaczonego na mapce nr. 2 . Jest to tak zwany odcinek „między wyspami„. Dno mamy tutaj równe, kamieniste i porośnięte warkoczami trawy. W okresie przepływu wody na tzw. dwie turbiny można brodzić po nim na całej szerokości rzeki. Gdy jest czysta i duża woda świetnie sprawdza się łowienie strimerem. Pstrągi zwłaszcza te większe chowają się pomiędzy warkoczami trawy od strony lasu. Koniec płani przy małej wodzie to świetne miejsce do łowienia lipieni na suchą muchę. Jest to bardzo atrakcyjny odcinek i daje możliwość łowienia w każdych warunkach i każdą metodą z możliwością złowienia dużego lipienia.

 

 

Permalink do tego artykułu: http://strimer.lxde.pl/polecane-miejsca/